Eksplozji tunguskiej

Catch Me, Patch Me!

Bezrobotni, zarejestrowani w urzędach pracy mogą polegać na 40 tys. zł dotacji, że zdecydują się na początek działalności gospodarczej. Procedura nie jest za skomplikowana, a wysokość dofinansowania zachęca do podjęcia ryzyka.

Jednak, aby zaczęta pracę przyniosła spodziewany rezultat należy tak się przygotować. Wybierając branżę, sporządzając biznesplan należy uwzględnić wszystkie obciążenia publicznoprawne które powinien będzie odpowiadać oraz dodatkowe obostrzenia pochodzące z ustaw podatkowych.

Dokonując rejestracji należy dokładnie wskazać rodzaj pracy gospodarczej jaka będzie wykonywana, formę opodatkowania oraz zapisać się do ZUS. Mając prawa do płacenia składek na preferencyjnych warunkach w tekście ZUA należy wpisać symbol 05700. Niższe składki na ZUS można opłacać przez 24 miesiące.

Rodzaj prac gospodarczej, wykonywanej na praca osób fizycznych określi czas instalacji kasy fiskalnej. W pewnych przypadkach kasę należy zainstalować przed wykonaniem pierwszej sprzedaży, w własnych w specyficznym terminie, oraz w odmiennych przypadkach po osiągnięciu określonego obrotu. Dlatego już wcześniej trzeba rozglądnąć się za odpowiednim urządzeniem. Kraków kasy fiskalne oferuje pełen wachlarz modeli urządzeń fiskalnych, odpowiednio dopasowanych do wybranych branż.

Rejestracja kasy fiskalnej przebiega dwuetapowo. Najpierw należy poinformować właściwy urząd skarbowy o zamiarze instalacji fiskalnej – termin tenże nie jest uzależniony, tak to zawiadomienie można złożyć w urzędzie nawet dzień przed instalacją. Wtedy w przeciągu 7 dniu po instalacji, należy poinformować urząd, że kasa została zainstalowana. Jeżeli kasę fiskalną zainstalowano w właściwym terminie, złożono odpowiednie materiały do urzędu można się starać o zwrot poniesionego koszcie na zakup, w wysokości 700 zł, nie więcej jednak niż 90% wartości kasy.

Inna ważna decyzja dotyczy podatku VAT. W poszczególnych przypadkach warto zobaczyć się jako podatnik VAT, czasami konieczna jest zwłoka przynajmniej do momentu przekroczenia określonych obrotów – tj. 150.000 zł. W pewnych branżach, np. handel paliwami lub metalami prawymi nie jest szansy z zastosowania ze zdjęcia, więc z dniem rejestracji działalności gospodarczej należy zapisać się na papierze VAT-R.